Za zdravím do Boskovic

Na redakci se stále obracejí čtenáři s prosbou o doporučení lázní či rehabilitačního zařízení, kde by si mohli zdravě odpočinout, případně se zbavit některých zdravotních potíží. S čistým svědomím jim už několik let doporučujeme netradiční Středisko zdraví v Boskovicích. A samozřejmě musíme do Boskovic občas zajet, abychom se přesvědčili, že nechválíme »zajíce v pytli«.

SPLNĚNÝ SEN O MALÝCH LÁZNÍCH

V létě jsme opět spolu s řadou čtenářů pobývali v příjemném prostředí boskovického Střediska zdraví, dnes už vlastně minilázní, jež založil a řídí známý moravský léčitel Karel Hrazdira. Připomeneme si, že měl před třinácti lety těžkou autohavárii a poté absolvoval rehabilitace v několika léčebnách. To naprosto změnilo jeho život – rozhodl se založit malou léčebnu a pomáhat postiženým lidem v rehabilitaci a návratu do života. V roce 1990 vypracoval pro ministerstvo zdravotnictví Projekt pro rehabilitaci zdravotně postižených. Díky jeho dotaci pak mohl v Boskovicích založit Středisko zdraví, kam několik let jezdili zdravotně postižení – nejen po nehodách, ale i s roztroušenou sklerózou, hluchoněmé děti či ženy po ablaci prsu. Za pár let ale ministerstvo zdravotnictví sdělilo, že už nemůže zdravotně postiženým na léčebné procedury přispívat. Karel Hrazdira se nevzdal. Jednal s různými ministerstvy, odborovými svazy, lékařskou komorou… Po jedenácti letech celoroční vzorné péče – vždy o dvě desítky klientů – se mu podařilo získat statut soukromých minilázní. Teď zde mohou hradit svým klientům léčebné procedury pojišťovny.

Základní podmínkou dobrých služeb pro klienty v zařízeních k upevňování zdraví je nejen poctivá snaha zakladatelů. Karel Hrazdira zdůrazňuje, že nejdůležitější je získat „kvalitní a laskavé spolupracovníky“. S boskovickým Střediskem zdraví spolupracují tři lékaři, kteří s klienty konzultují jejich zdravotní stav, aby mohli bez obav absolvovat všechny procedury a cvičení: ortopéd MUDr. Petr Daněk a internisté MUDr. Marian Mička a MUDr. Milan Janáček, jenž seznamuje klienty se Školou zad. Každý z klientů několikrát za týden projde rukama všestranné masérky Jany Vaškové, která už má své stálé místo i v našem seznamu spolupracujících terapeutů. Základní jógové cviky pro zlepšení zdraví a relaxaci se naučíte od příjemné cvičitelky jógy Vlasty Horáčkové, cviky na uvolnění a posílení páteře od rehabilitační sestry Milušky Strakové. Ke stálým spolupracovníkům patří i Hana Šamšulová, lázeňská Balneo centra v Lasákově mlýně, kde si klienti užívají saunu, masážní bazén, turecké lázně, solárium… A také známý moravský senzibibil Luboš Trunda, jehož nezapomenutelné přednášky o léčitelství končívají až nad ránem.

JAKO V RÁJI

Opět jsme strávili v Boskovicích týden naplněný péčí o své zdraví a duševní pohodu: rehabilitačním a jógovým cvičením, meditacemi, plaváním, saunou, masážemi, magnetoterapií a odbornými přednáškami. Dámy si dopřávaly i kosmetické ošetření, parafínové a lymfa zábaly… Volný čas jsme vyplnili vycházkami po překrásném historickém jádru města s několika muzei, hradem, zámkem, židovským ghettem a hřbitovem, westernovým městečkem, letním kinem, hvězdárnou, rozsáhlým arboretem a květinářstvím známým po celém Brněnsku.

Na konci týdne při loučení Karel Hrazdira vždy od klientů vyzvídá, zda byli s něčím nespokojeni. I tentokrát se ptal marně. I já je vybídla k vyjádření, zda přece jen nemají nějakou stížnost nebo alespoň nesplněné přání, jež bych mohla v článku zmínit. Vysvětlila jsem jim, že budeme-li pobyty v boskovickém Středisku zdraví v článcích jen chválit, mohl by nás někdo podezírat, že pan Hrazdira náš časopis nějak »uplácí«… Ale to by tam čtenáři už podruhé nejeli – a dnes víme, že se do Boskovic rádi vracejí. Ani já jsem tentokrát neměla důvod ke stížnosti. Před rokem mi vadil menší výběr bezmasých jídel v restauraci, kde se klienti lázní stravují. Tentokrát byla nabídka dostatečná a personál restaurace vycházel vstříc mým vegetariánským přáním. Vadila mi už jen vycpaná zvířátka na stěnách restaurace, ale protože ostatním se líbí, nereptám.

CO NAPSALI HOSTÉ

Jako každý rok jsem zalistovala v knize s nápisem CO ŘÍKAJÍ HOSTÉ, která je k dispozici v přednáškovém sálku Střediska zdraví. Každý z přítomných do ní může napsat či nakreslit, co je libo. Opět jsem marně listovala a hledala nějakou kritiku. Tak jsem si alespoň opsala pár zápisků z posledního měsíce:

Takovou pohodu jako ve Středisku zdraví v Boskovicích jen tak někde nenajdete. Klid a mír vyzařuje ze všech stěn a pan Hrazdira to vše zastřešuje neuvěřitelnou pohodou a láskou, se kterou k tomuto poslání přistupuje. Budeme vzpomínat na krásně prožitý týden a když Bůh dovolí, zase se na toto krásné místo vrátíme.

Bože, požehnej tomuto domu a lidem za jejich lásku a péči o jiné. Dej, ať všichni poutníci jsou zde spokojeni jako my a s láskou vzpomínají.

Sešli jsme se ze všech koutů naší krásné vlasti, v Boskovicích u Hrazdirů prožili týden slasti. Z Balnea a ze cvičení chodíme jako zbití, ale vše napraví v hospůdce dobré pití.

Týden jsme tu krásně žili, zdraví jsme si utužili, díky panu Hrazdirovi odjíždíme jako noví. Viděli jsme mnoho krás, za rok sejdem se tu zas.

Přejeme ti, milý Karle, nech Bůh požehná tvé další kroky, abys lidem pomáhal ještě dlouhé roky.

Karle, děkujeme z celého srdce za tvoji lidskost, přátelství a nesmírnou obětavost, ze které jsme během našeho pobytu tolik získali, že to slovy ani nemůžeme vyjádřit. Pobyt byl pro nás pohlazením po duši. Naše poděkování a obdiv patří i tvým spolupracovníkům.

Děkujeme, neodcházejte!

Opět jsme se přesvědčili, že boskovické Středisko zdraví můžeme i nadále čtenářům doporučovat s čistým svědomím.

Ilona MANOLEVSKÁ
     Obsah čísla 1/2003